Elektrostymulacja

Elektrostymulacja to ,,zabieg, który wywołuje skurcz mięśnia za pomocą prądu impulsowego. Skurcz może być wywołany za pośrednictwem nerwu zaopatrującego mięsień TENS lub bezpośrednim działaniem na mięśniu EMS” (informacje ze szkolenia ,,Innowacyjne metody..” A. Kaczyńska, E. Wojewoda).

Zabieg wymaga użycia specjalnego aparatu, który emituje prąd o niskiej częstotliwości oraz elektrod żelowych, które nakleja się na skórze pacjenta w strategicznych miejscach (punktach motorycznych mięśnia lub nerwu).  W elektrostymulacji wykorzystuje się też elektrody z metalowymi końcówkami lub rękawice.  Całość trwa od kilku do kilkunastu minut.

Terapia elektrostymulacja

Metoda ma szerokie zastosowanie.  W naszym gabinecie korzystają z niej przeważnie pacjenci po udarach z porażeniem nerwu twarzowego i trójdzielnego, pacjenci z SMA, SLA, rozszczepem podniebienia, dzieci z osłabionym lub  wzmożonym  napięciem  mięśniowym  w  obrębie sfery orofacjalnej oraz z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka.

UWAGA!

Z metody zrezygnować powinny kobiety w ciąży, pacjenci z nowotworami, stanami zapalnymi skóry, toczącą się infekcją. Osoby cierpiące na epilepsję lub choroby serca korzystają z zabiegu wyłącznie za zgodą lekarza specjalisty.  

Nie prowadzimy zabiegów elektrostymulacji w oderwaniu (bez regularnej terapii w formie masaży, ćwiczeń narządów artykulacyjnych). Wykorzystujemy elektrostymulator Eco 54.